Barbekü Nasıl Yakılır?

Yazar: admin

Doğru Başlangıç: Barbekünüzü kullanmaya başlamanın ilk kuralı! Barbekü Nasıl yakılır? Mangal nasıl yakılır?

Kömürlü, gazlı veya elektrikli… Hangi barbekü tipini kullanıyorsanız kullanın bu yazımızda tüm tiplere göre barbekü yakma tekniklerini kısacası mangal yakmanın ilk adımını öğreneceksiniz!

İLK KURAL: BARBEKÜNÜZÜ ISITMAK!

Kömürlü, gazlı veya elektrikli barbekü olması farketmez, mangalda yemeğinizi pişirmeye başlamadan önce ızgaranızın uygun sıcaklığa gelmiş olması gerekir. Bunun için de ilk yapmanız gereken barbekünüzü ısıtmak.

Kömürlü Mangal Nasıl Yakılır?

Kömürlü mangal yakmanın belki de sonsuz yöntemi vardır. Biz size zor (uzun da diyebiliriz) ve kolay olmak üzere sadece iki yöntemi anlatacağız kalanı sizin hayal gücünüze ve ”En iyi mangalı ben yakarım” cesaretinize kalmış. Bir de bilmeniz gereken diğer detay kömürlü barbekülerde kullandığınız kömür çok önemlidir. Kömürün kalitesi hem kolay yanmasını sağlar hem de 2-3 saate varan yanma süreleriyle uzun ve keyifli bir barbekü yapmanızı… Doğru kömür seçimi yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. İşte kömürlü mangal yakmanın iki yöntemi:

Zor Yöntem

Kömürünüzü aldıktan sonra eğer hiçbir aksesuar kullanmıyor iseniz, kömürünüzü koymadan önce tutuşturmak için kağıt, çıra, küçük ahşap parçaları gibi kolay yanan malzemeleri kömür ızgaranızın üstüne yerleştirip güvenli bir şekilde yakın. Bir süre bekledikten sonra odun parçaları alevlenecektir. Alevin üstüne kömürünüzü yerleştirin. 20-30 dakika içinde kömürünüz kor haline gelecektir.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gerekenler:

1-) Yeterli odun parçanızın olduğundan emin olun çünkü alevin üstüne kömürünüzü döktüğünüzde odunla havanın teması kesileceğinden aleviniz sönebilir!

2-) Kömürünüzü alevin üzerinde bekletin: Kömürünüzü alevin dışındaki alanlara yaymanız halinde kor haline gelmeyecektir. Daha sonra müdahale etmeniz zorlaşabilir.

3-) Alevin yayılması için yelpaze gibi bir ekipmanla sürekli yelleyin.

Doğru ve Kolay Yöntem

Kömürünüzü yakmadan önce alevinizi oluşturmak için çıra ve tutuşturma küpleri kullanın. Tutuşturma her durumda güvendiğiniz çıra veya tutuşturma küpleri gibi özel ürünlerle gerçekleşmelidir. Doğru malzeme kullandığınızda aleviniz kolaylıkla oluşacak ve kömürünüz kor haline gelene kadar yanacaktır.

Alevinizi oluşturduktan sonra bilmeniz gereken temel kural, kömür hızlı ısınır, yanar ve kor olur. Bu aşamada en önemli araç kömür tutuşturma bacasıdır.

Kömür tutuşturma bacaları tasarımı sayesinde alevin sadece kömürün altında kalmasını sağlayacak, kömürle direk temas etmediğinden kolay sönmesini engelleyecek ve dumanı kolaylıkla tahliye edecektir.

Kömür ızgarası üzerine 2-3 tutuşturma küpünü veya çırayı yerleştirin ve tutuşturun.

Yapacağınız ızgaraya yetecek kadar kömürü kömür tutuşturma bacasına dökün.

Kömür tutuşturma bacasını doğrudan tutuşturma küpleri üzerine konumlandırın.

Yaklaşık 30 dakika sonra kömürleriniz kor haline geldiğinde yada gri bir kül katmanıyla kaplandıklarında kömür ızgarasına yada kömür seperatörlerinize dökün.

HAZIR! Temiz ızgaranızı bir süre ateşin üzerinde ısıtın ve barbekünüze başlayın.

Gazlı Mangal Nasıl Yakılır?

Kömürlü barbeküye göre daha az çıkaran gazlı barbeküleri hem yakmak hem kullanmak çok pratik. Ön kapağı açıp, gaz tüpü valfini açın.

Brülör düğmesini yüksek konumuna çevirin ve gazın ateşleme bölmesinde toplanması için iki ila üç saniye bekleyin. Ardından ateşleme düğmesine basın. Brülör ilk veya ikinci basmada hemen yanmalıdır.

Barbekü modelinize göre düğmeyi çevirmeniz ile ateşleme sistemi devreye girecektir. Burada dikkat etmeniz gereken konu ateşlenme gerçekleştiğinde alevi görmenizdir.

İlk brülör ısındığında diğer brülörü de yüksek konumuna çevirin.

Kapağı kapatın ve barbeküyü 300 °C ısıya kadar ön ısıtın.

ÇOK KOLAY OLDU! Artık tarifinize göre barbekünüzü yapmaya başlayabilirsiniz.

Evet gazlı barbekü çok kolay ama ben kömürde pişen yemekleri seviyorum diyorsanız Napoleon Döküm Kömür ve Tütsü Haznesi tam size göre! Gazlı barbekünüzde kömürünüzü yakarken tütsü kısmında istediğiniz aromadaki ahşaplarla farklı tatlar deneyin. Hem kolay, hem istediğiniz gibi…

Elektrikli Mangal Nasıl Yakılır?

Elektrikli barbeküde barbekü yapmak çok kolaydır:

Fişi takın, düğmeyi yüksek konumuna çevirin ve kapak kapalı konumda 20-25 dakika ön ısıtın. Ön ısıtma hem hazne içindeki ısıyı eşitleyecek hem de ızgaranızın ısınmasını sağlayacak.

EVET, ARTIK HAZIRIZ! KEYİFLİ BİR BARBEKÜ YAPMAK İÇİN GERİ KALAN TEK ŞEY LEZZETLİ TARİFLER!

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı napoleon-pro22k-leg-komurlu-barbeku--kom-d486.jpg

Napoleon Pro22k-Leg Kömürlü Barbekü | Kömürlü Mangal

Bunları da beğenebilirsin!

Yorum Bırak

Bu web sitesi deneyiminizi arttırmak amacıyla cookie kullanmaktadır. Siteyi ziyarete devam etmeniz halinde kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Et Daha fazla oku

Gizlilik ve Güvenlik Politikası