Mangalda Doğrudan ve Dolaylı Pişirme Teknikleri

Yazar: admin

Isıyı iyi hapseden, havalandırma pencereleri etkin kaliteli bir barbekünüz var. Süper bir başlangıç! Peki daha önce çok duyduğunuz, barbekü kullanımının en temelini oluşturan doğrudan ve dolaylı pişirme teknikleri ya da diğer tabiriyle direk ve endirekt pişirme teknikleri hakkında bir fikriniz yok mu? O zaman hemen başlayalım ve barbekü deneyiminizi bir seviye daha yukarıya taşıyalım!

Barbekünün nasıl yakıldığını bildikten sonra belki de ikinci bilmeniz gereken teknik: Mangalda doğrudan ve dolaylı (direkt ve endirekt) pişirme teknikleri!

Kömürlü Barbekülerde Doğrudan ve Dolaylı Pişirme Teknikleri

Doğrudan Pişirme

Bu pişirme türü, hepimizin bildiği geleneksel mangal kullanımıdır. Mangalda yapacağınız yiyecekleri doğrudan ateşin üzerinde pişirmenizi sağlar.

Doğrudan pişirme genellikle küçük, yumuşak ve çabuk pişen yiyecekler için mükemmeldir. Hamburger köftesi, biftek, balık fileto, kemiksiz tavuk, dilimlenmiş sebzeler veya kabuklu deniz ürünleri gibi…

Bu pişirme tekniği ile doğrudan gelen ısı, hem yemeklerinize hem de ızgaranıza işleyecek. Izgaranızın iyice ısınmasıyla birlikte de her zaman istediğimiz ızgara izlerini yiyeceğinize iletecek.

Yapacağınız yemeğin cinsine bağlı olmakla birlikte genellikle 20 dakikadan daha kısa sürede pişen her şey doğrudan ısıda pişirilebilir.

Dolaylı Pişirme

Dolaylı pişirme yiyeceğiniz direk olarak ateşin üzerinde olmadığı pişirme tekniğidir. Bu tekniği uygulayabilmek için mangalınızın bir bölümünde kömürünüzü istiflerken bir bölümünü de boş bırakmanız gerekmektedir.

Pişirme süresi 20 dakikadan daha uzun sürecek yiyecekler için mükemmel olan bu teknik ile bütün tavuklar, bütün et parçaları, kalın pirzolalar ya da büyük sebzeler gibi alternatifleri pişirebilirsiniz.

Bu pişirme tekniğinde en önemli etken barbekünüzün kapaklı olmasıdır. Dolaylı pişirmede asıl amaç ısı ile pişirme olduğundan, özellikle mangalınızın kapağına ve gövdesine çarpan ısı (konvensiyonel ısı) tekrar yemeğe dönecektir. Bu yüzden başarılı bir dolaylı pişirme için kapağınızı mümkün olduğunca kapalı tutup mangalınızı fırın gibi kullanmanız gereklidir.

Dolaylı Pişirme Alternatifleri

Aşağıdaki görselde dolaylı pişirmenin bir çok alternatifini görebilirsiniz. Karmaşık gözükse de zamanla kendi yemek zevkinize ve mangalınızı kullanma pratikliğinize göre bir ya da iki çeşidi kullanabilir, çok kısa bir sürede bu pişirme tekniğinin tadına varabilirsiniz.

Direkt Pişirme: Kalabalık partiler veya hızlı pişen yemekler için idealdir.

Direkt – Dolaylı Pişirme 1/2: En pratik dolaylı pişirme tekniğidir. Yarısını direkt pişirme veya mühürleme yapmak için kullanırken, diğer yarısını da uzun pişirmeler için kullanmanızı sağlar.

Direkt – Dolaylı Pişirme 2/3: Yarı yarıya dolaylı pişirmeden en büyük farkı, yüksek ısılara ulaşmak için daha çok kömür kullanma ihtiyacıdır. Ayrıca kalabalık bir partide hızlı pişen yemeklerinizin menünüzün önemli bir kısmını oluşturması da bu tekniği kullanmanızı gerektirebilir.

Direkt – Dolaylı Pişirme Üç Sıcaklık Bölgesi: En zor dolaylı pişirme tekniği sayılabilir. Üçte birini yoğun kömür, üçte birini az kömür ile doldurup, üçte birini de boş bırakmanız mangalınızın her noktasında farklı sıcaklık alanları oluşturmanıza olanak tanır.

Direkt – Dolaylı Pişirme İki Yan Bölge: Büyük et parçalarını pişirirken iki taraftan da eşit ısı gelmesini sağlayarak homojen pişirme yapmanızı sağlar.

Direkt – Dolaylı Pişirme Yığın: Hızlı mühürleme yapıp daha sonra dinlendirmeye almanız gereken tüm yiyecekler için idealdir.

Direkt – Dolaylı Pişirme Çember: Çok büyük et parçalarını dolaylı pişirme tekniğiyle homojen pişirmenize olanak tanır.

Gazlı Barbekülerde Doğrudan ve Dolaylı Pişirme Teknikleri

Yukarıda okuduğunuz teknikler aslında gazlı barbeküler için de geçerlidir. Gazlı barbekülerin dikdörtgen yapısı, kömürlü barbekünün yuvarlak yapısından farklı olsa da – Yuvarlak(küre) kömürlü barbekülerde ısı dağılımı en üst seviyededir – en büyük avantajı da birden fazla brülörü olması ve sıcaklık ayarına olanak sağlamasıdır.

Yukarıdaki görseldeki gibi üç brülörlü bir gazlı barbekünüzün olduğunu varsayalım. Ortadaki brülörü açmadığınız zaman, barbekünüzün sağ ve sol tarafı daha sıcak olacak iken orta kısım daha az sıcak kalacaktır. Bunun gibi bir veya birden fazla brülörü kapatarak aynı kömürlü barbeküde olduğu gibi farklı doğrudan veya dolaylı pişirme tekniklerini kullanabilirsiniz.

Artık siz de doğrudan veya dolaylı pişirme teknikleriyle farklı yiyecekleri yakmadan veya içinin de istediğiniz seviyede pişmesini sağlayarak barbekü keyfinizi katlayabilirsiniz. Hemen şimdi lezzetli tariflerimizden birini seçerek başlayabilirisniz.

BbqAkademi ailesi olarak keyifli barbeküler dileriz.

Napoleon Pro22k-Leg Kömürlü Barbekü | Kömürlü Mangal

Yorum Bırak

1 yorum

Mehmet Karlacı 14 Aralık 2020 - 22:45

Çok yararlı bilgiler. Teşekkürler

Cevapla

Bu web sitesi deneyiminizi arttırmak amacıyla cookie kullanmaktadır. Siteyi ziyarete devam etmeniz halinde kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Et Daha fazla oku

Gizlilik ve Güvenlik Politikası